Archive
Projects and blog posts of the last years
The tasks of the last years, together with the respective project participants and some photos, we have compiled on this page in an overview.
You will also find here the archived entries of our blog.
Future Farming: Conceptual development, production and operation of an autonomous planting module for the example organism Lepidium sativum – under student supervision
Teams: blue and green
Teamtutors: Michelle Schulze, Ole Ramming
Professional support:
Fabian Freibergern, Institut für Bioprozess- und Biosystemtechnik (V-1)
Johanna Spallek, Institute for Product Development and Design Technology (PKT)
Klaus Baumgart, Herwig Meyer, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Open Topic: Development of a product that makes the special abilities of an animal species tangible and explains the corresponding physical principles
Teams: blue and green
Team tutors: Maximilian Klein, Lennart Dünninger
Professional support:
Olga Sankowski, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Fabian Steinmetz, smartPORT (E-EXK2)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Cooperation with the LI-Zooschule Tierpark Hagenbeck:
Sören Reichhardt, Management
Development of drive and remote control of a model concrete boat
Teams: BernT, TitanING
team tutors: Markus Berschik, Jonas Feuerhahn
Professional supervision:
Moritz Braun, Institut für Konstruktion und Festigkeit von Schiffen (M 10)
Dr. Rüdiger Ulrich Franz von Bock und Polach, Institut für Konstruktion und Festigkeit von Schiffen (M 10)
Heike Kölzer, Institut für Baustoffe, Bauphysik und Bauchemie (B-3)
Torben Bellmann, Institut für Baustoffe, Bauphysik und Bauchemie (B-3)
Lennart Osterhus, Institut für Baustoffe, Bauphysik und Bauchemie (B-3)
Sabine Opeldus, Laborleiterin im Institut für Baustoffe, Bauphysik und Bauchemie (B-3)
Jan Heitmann, Institut smartPORT (E-EXK-2)
Jan Küchenhof, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Hartmut Gieseler, Leiter Studierendenwerkstatt
Urban Farming: planning, construction and operation of an algae reactor for the cultivation of microalgae for the cosmetics industry
Teams: BernT, FarmingInABox
Teamtutors: Michelle Schulze, Ole Ramming
Professional support:
Hannah Boysen, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Sarah Löhn, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Fabian Freiberger, Institut für Bioprozess- und Biosystemtechnik (V-1)
Jan Küchenhof, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Klaus Baumgart, Herwig Meyer, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Dr. Joachim Gerth, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Open Topic: Development of a product for people with physical disabilities
Teams: team blue, team green
Team tutors: Kamil Borowski, Thore Hertrampf
Professional support:
Olga Sankowski, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Jan Heitmann, smartPORT (E-EXK2)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Kooperation mit der Wohngruppe Am Frankenberg vom BHH Sozialkontor:
Sabine Witthöft, Leitung
Franziska Meyer, stellv. Management
Manfred Haussmann
Development of propulsion and remote control of a model airship
– under student supervision
Teams: lightnING McBlimp, SkyNetING
Teamtutors: Markus Berschik, Oliver Nesso
Professional support:
Jan Küchenhof, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Hartmut Gieseler, Leiter Studierendenwerkstatt
Planning, construction and operation of an algae reactor for the cultivation of microalgae for food production
Teams: GreenING, The Happy Chlorela
Teamtutors: Michelle Schulze, Ole Ramming
Professional support:
Nicolai Szeliga, Institut für Mehrphasenströmungen (V-5)
Hannah Boysen, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Jan Küchenhof, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Klaus Baumgart, Herwig Meyer, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Dr. Joachim Gerth, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Open Topic: Development of a product for people with physical disabilities
Teams: Tisch (Gemeinschaftsraum), Mirko & Umiar, Hiba
Teamtutors: Lukas Biene, Kamil Borowski, Finn Schero
Professional support:
Jan Heitmann, smartPORT (E-EXK2)
Selin Üreten, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Kooperation mit der Wohngruppe Am Frankenberg vom BHH Sozialkontor:
Sabine Witthöft, Leitung
Franziska Meyer, stellv. Management
Manfred Haussmann
Development of propulsion, remote control and container transport system of a model airship
Teams: Wild Bird, BoING
Teamtutors: Markus Berschik, Oliver Nesso
Professional support:
Gregor Beckmann, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Dr. Maciej Mühleisen, Institut für Kommunikationsnetze (ComNets)
Vanessa Eichhorn, Institut für Kommunikationsnetze (ComNets)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Jonas Hanning, Student der Elektrotechnik
Planning, construction and operation of an algae reactor to produce biomass from recycled materials
Teams: Grünzeug, ReactING
Teamtutors: Ole Ramming, Christoph Wolter
Professional support:
Nicolai Szeliga, Institut für Mehrphasenströmungen (V-5)
Ralena Racheva, Institut für Thermische Verfahren (V-8)
Klaus Baumgart, Herwig Meyer, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Dr. Joachim Gerth, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Open Topic: Development and design of an inclusive leisure activity for blind and visually impaired people
Team: Batcache
Teamtutors: Jeannine Schmacka, Volker Rudat
Professional support:
Uta Riedel, Zentrum für Lehre und Lernen (ZLL)
Siska Simon, Zentrum für Lehre und Lernen (ZLL)
Selin Üreten, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Anne Bunde, Zentrum für Lehre und Lernen (ZLL)
Cooperation with the Hamburg Association for the Blind and Visually Impaired.
Melanie Wölwer, Press and Public Relations
Robbie Sandberg, Vorstandsmitglied
Development of propulsion, remote control and video transmission of a model airship
Teams: HawkING, Photofly
Teamtutors: Anita Ochsfarth, Oliver Nesso
Professional support:
Gregor Beckmann, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Dr. Maciej Mühleisen, Institut für Kommunikationsnetze (ComNets)
Vanessa Eichhorn, Institut für Kommunikationsnetze (ComNets)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Hendrik Stockhoff, Student der Elektrotechnik
Johannes Eißing, Altran GmbH
Planning, construction and operation of an algae reactor for biomass production
Teams: power farmING, Green Latern
Teamtutors: Caroline Otto, Markus Schorr
Professional support:
Nicolai Szeliga, Institut für Mehrphasenströmungen (V-5)
Ralena Racheva, Institut für Thermische Verfahren (V-8)
Klaus Baumgart, Herwig Meyer, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Dr. Joachim Gerth, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Open Topic: Development of an aid for blind and visually impaired people
Teams: Blaubeere, enabl3D Map
Teamtutors: Jeannine Schmacka, Volker Rudat
Professional support:
Olga Sankowski, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Cooperation with the Hamburg Association for the Blind and Visually Impaired.
Melanie Wölwer, Press and Public Relations
Projektgruppe: Robbie Sandberg, Alexandra Grage, Ewa Astapczyk, Melanie Bause, André Rabe
Development of propulsion and remote control of an airship with emergency landing function
Teams: InkompeTec, enterpriZe
Teamtutors: Ole Meßerschmidt, Sebastian Reinecke
Professional support:
Gregor Beckmann, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Dr. Maciej Mühleisen, Institut für Kommunikationsnetze (ComNets)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Jonas Hanning, Student der Elektrotechnik
CityWind: Development of a vertical rotor small wind turbine
Teams: Boreas 1.0, Greenergy
Teamtutors: Lennard Haskamp, Lucas Hammer
Professional support:
Daniel Fritsch, Institut für Kunststoffe und Verbundstoffe (M-11)
Danny Hinz, Institut für Fluiddynamik und Schiffstheorie (M-8)
Dr. Gernod Deckelmann, Institut für Baustoffe, Bauphysik und Bauchemie (B-3)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Planning, construction and operation of an algae reactor for biomass production
Teams: HAlgING, Alge blau
Teamtutors: Caroline Otto, Markus Schorr
Professional support:
Nicolai Szeliga, Institut für Mehrphasenströmungen (V-5)
Ralena Racheva, Institut für Thermische Verfahren (V-8)
Phillip Glembin, Institut für Thermische Verfahren (V-8)
Klaus Baumgart, Herwig Meyer, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Astrid Poelders, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Development of propulsion and remote control of an airship (including sustainability concept)
Teams: even greener, FliegedING
Teamtutors: Ole Meßerschmidt, Sebastian Reinecke
Professional support:
Gregor Beckmann, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Anton Worobei, Institut für Verkehrsplanung und Logistik (W-8)
Verena Enzner, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Klaus Baumgart, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Kai Reymers, Student der Elektotechnik
Development of propulsion and remote control of an airship (including marketing analysis)
Teams: L.E.D. Zeppelin, Green Hornet
Professional support:
Prof. Dr.-Ing. Wolfgang Calmano, Institut für Umwelttechnik und Energiewirtschaft (V-9)
Gregor Beckmann, Institut für Produktentwicklung und Konstruktionstechnik (PKT)
Anton Worobei, Institut für Verkehrsplanung und Logistik (W-8)
Klaus Baumgart, Institut für Regelungstechnik (E-14)
Hartmut Gieseler, Leiter der Studierendenwerkstatt
Kai Reymers, Student der Elektotechnik